Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Instrainare autoturism fara a fi reinmatriculat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Instrainare autoturism fara a fi reinmatriculat

Bună ziua! Am înstrăinat un autoturism unei persoane fără ca acesta să o înmatriculeze pe numele său. După trei luni a înstrăinat-o la rândul său în aceleaşi condiţii. Care este procedura de a pute intra în posesia actelor maşinii pentru a o putea scoate din circulaţie sau a-l determina pe actualul proprietar să o înmatriculeze pe numele lui. Menţionez că şi în prezent circulă pe asigurarea mea.
Va confruntati cu consecintele neparcurgerii procedurii si etapelor legal preavzute pentru tranzactionare drept de proprietate vehicul
Afirmati ca ti instrainat un autoturism
Daca instrainarea a fost materializata prin incheierea de documente legale,in baza acestora sesizati oficial SPR evidenta auto si solicitati contactarea cumparatorului proprietar in vederea finalizarii procedurii de inmatriculare
La instrainarea vehiculului,ati completat rubrica speciala de pe talon?
Daca nu ati incheiat documente legale de tranzactionare vehicul,va trebui sa actionati in instanta cumparatorul
Avand in vedere ca vehiculul a facut opbiectul mai multor instarinari fara intocmire de documente,este procedura complexa de durata-timp in care puteti sa primiti amenzi
Am inteles ca exista procedura instiintarii SPCRPCI privind instrainarea dar nu stiu daca exista tipizate in acest sens sau se face o notificare scrisa.
Partea interesata informeaza oficial SPR evidenta auto despre modificarea intervenita
Nu este formular tipizat