Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Acordare vouchere
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Acordare vouchere

Buna ziua! Sunt in concediu risc maternal si urmeaza sa nasc in vara. Intre timp am aflat ca se vor acorda vouchere de vacanta. Eu voi putea beneficia de acestea? Daca nu, la revenirea din CIC le voi primi? Cum se procedeaza? Mentionez ca sunt bugetar! Multumesc!
Biulia22, utilizator
Codul Muncii
art.49
....
(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestarii muncii de catre salariat si a platii drepturilor de natura salariala de catre angajator.
(3) Pe durata suspendarii pot continua sa existe alte drepturi si obligatii ale partilor decat cele prevazute la alin. (2), daca acestea sunt prevazute prin legi speciale, prin contractul colectiv de munca aplicabil, prin contracte individuale de munca sau prin regulamente interne.
.....

In speta, verificati la nivel de angator daca exista astfel de prevederi.