Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - dubla cotizare?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - dubla cotizare?

Buna seara tuturor!
As dori sa va adresez cateva intrebari:
1. O persoana fizica autorizata salariata a unei societati comerciale plateste darile catre stat de 2 ori? Mai exact contributia catre CAS este retinuta atat de angajator cat si pentru PFA?
2. In cazul in care PFA nu a platit catre CAS, se poate impune sa se plateasca retroactiv?
3. O persoana fizica poate infiinta doua PFA-uri care sa desfasoare activitati in paralel?

Am rugamintea ca parerile dvs sa fie insotite de temeiul legal.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cred ca este cazul sa nu mai postati acelasi mesaj de mai multe ori. Este suficient o singura data!
B-)
Contributia la sanatate o platesti indiferent de pozitia in care te aflii(PFA+angajat cu CM sau PFA "simplu"). In schimb daca pe langa PFA mai ai si un contract de munca cu norma intreaga nu mai trebuie sa platesti pe PFA pensiile si somajul.
Spuneti-mi va rog in cazul obligativitatii, conform caror acte normative PFA este obligat sa plateasca la pensii si somaj, daca nu are un CIM semnat
Multumesc
Somajul nu esti obligat sa il platesti. Cand am putin timp o sa caut si legea referitoare la pensii.
Nu mi se pare normal sa fiu obligat sa platesc la pensii. In cazul in care te gandesti la vechimea in munca prin stagiu de cotizare (cred ca asa se numeste), dupa care sa poti iesi la pensie ... s a m d, este altcevam dar asta optional,nu obligatoriu.
Va rog, daca gasiti sau aflati ceva sa postati in continuare
Multumesc frumos