avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 213 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA - dubla cotizare?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA - dubla cotizare?

Buna seara tuturor!
As dori sa va adresez cateva intrebari:
1. O persoana fizica autorizata salariata a unei societati comerciale plateste darile catre stat de 2 ori? Mai exact contributia catre CAS este retinuta atat de angajator cat si pentru PFA?
2. In cazul in care PFA nu a platit catre CAS, se poate impune sa se plateasca retroactiv?
3. O persoana fizica poate infiinta doua PFA-uri care sa desfasoare activitati in paralel?

Am rugamintea ca parerile dvs sa fie insotite de temeiul legal.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Cel mai recent răspuns: catalinu , utilizator 14:18, 27 Noiembrie 2009
Cred ca este cazul sa nu mai postati acelasi mesaj de mai multe ori. Este suficient o singura data!
B-)
Contributia la sanatate o platesti indiferent de pozitia in care te aflii(PFA+angajat cu CM sau PFA "simplu"). In schimb daca pe langa PFA mai ai si un contract de munca cu norma intreaga nu mai trebuie sa platesti pe PFA pensiile si somajul.
Spuneti-mi va rog in cazul obligativitatii, conform caror acte normative PFA este obligat sa plateasca la pensii si somaj, daca nu are un CIM semnat
Multumesc
Somajul nu esti obligat sa il platesti. Cand am putin timp o sa caut si legea referitoare la pensii.
Nu mi se pare normal sa fiu obligat sa platesc la pensii. In cazul in care te gandesti la vechimea in munca prin stagiu de cotizare (cred ca asa se numeste), dupa care sa poti iesi la pensie ... s a m d, este altcevam dar asta optional,nu obligatoriu.
Va rog, daca gasiti sau aflati ceva sa postati in continuare
Multumesc frumos

Alte discuții în legătură

Impozitare pfa & angajat norma intreaga colt1504 colt1504 Buna ziua. In primul rand imi cer scuze daca intrebarile mele sunt mai stupide, dar chiar nu ma pricep deloc la chestiile de fiscalitate si ... (vezi toată discuția)
Modalitate calcul cas marius0023 marius0023 In decembrie 2010 am infiintat un PFA,iar in momentul cand am mers la CAS sa ma interesez ce si cum treb sa platesc mi-au comunicat in mai multe randuri ca e ... (vezi toată discuția)
Conventie civila carmen_danciu carmen_danciu Buna ziua. Va rog sa ma lamuriti intr-o problema. S-a incheiat o conventie civila cu o institutie tip C.A.R- pensionari. Ce contributii trebuiesc oprite pe ... (vezi toată discuția)