avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 421 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Complice sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Complice sau nu?

Am ajutat un prieten sa vândă un telefon la amanet acesta neavand buletinul la el în momentul respectiv. Am aflat ulterior ca acel telefon era furat și astăzi am fost sunat de către un polițist sa mă prezint la secție pentru a discuta despre acest telefon, voi fi acuzat de complicitate la furt?
Ultima modificare: Vineri, 23 Martie 2018
CRAYX, utilizator
Cel mai recent răspuns: CRAYX , utilizator 00:59, 24 Martie 2018
Daca nu stiati ca este furat nu veti raspunde penal.
E bine să mergeți însoțit de avocat la audiere deoarece se poate intampla sa nu înțelegeți anumite lucruri si sa va autoincriminati.
Pot cere unul din oficiu sau va trebui sa angajez unul?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O sa va ofere avocat din oficiu daca se vor dispune masuri preventive.
Ar trebui să aveți avocat foarte atent la detalii.
Nu stiu de cât folos v-ati fi avocatul.din oficiu.

Sunt audieri în care se decide soarta persoanei, vinovată sau nevinovată.
Cel mai mic detaliu neobservat duce către vinovăție sau nevinovăție.
Cazul.dvs. asa pare...

Sunt si cazuri unde au căruțe de probe...la propriu si acolo declarația conteaza mai putin...

Sunt cazuri si cazuri...
Deci nu ar trebui sa mă prezint singur?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua ! exista o situație in care ma aflu și nu știu cum ... Pufy1240 sckxs Pufy1240 sckxs Buna ziua ! Exista o situație in care ma aflu și nu știu cum sa procedez .As fi recunoscător dacă mi ați Răspunde la următoarele întrebări . Povestea ... (vezi toată discuția)
Prezumția de vinovăție zvini zvini EXISTA PREZUMPTIA DE VINOVATIE?,SI DACA DA,IN CE CONDITII EA EXISTA? (vezi toată discuția)
Arestul preventiv maria 2 maria 2 buna seara ! dupa arestul preventiv de 30 zile daca inculpatul dupa ancheta dovedeste ca e nevinovat , e posibil sa-i dea drumul sau se prelungeste arestul si ... (vezi toată discuția)