Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Complice sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Complice sau nu?

Am ajutat un prieten sa vândă un telefon la amanet acesta neavand buletinul la el în momentul respectiv. Am aflat ulterior ca acel telefon era furat și astăzi am fost sunat de către un polițist sa mă prezint la secție pentru a discuta despre acest telefon, voi fi acuzat de complicitate la furt?
CRAYX, utilizator
Daca nu stiati ca este furat nu veti raspunde penal.
E bine să mergeți însoțit de avocat la audiere deoarece se poate intampla sa nu înțelegeți anumite lucruri si sa va autoincriminati.
Pot cere unul din oficiu sau va trebui sa angajez unul?
O sa va ofere avocat din oficiu daca se vor dispune masuri preventive.
Ar trebui să aveți avocat foarte atent la detalii.
Nu stiu de cât folos v-ati fi avocatul.din oficiu.

Sunt audieri în care se decide soarta persoanei, vinovată sau nevinovată.
Cel mai mic detaliu neobservat duce către vinovăție sau nevinovăție.
Cazul.dvs. asa pare...

Sunt si cazuri unde au căruțe de probe...la propriu si acolo declarația conteaza mai putin...

Sunt cazuri si cazuri...
Deci nu ar trebui sa mă prezint singur?