Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Uscator pentru rufe sau depozit pentru carucioare?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Uscator pentru rufe sau depozit pentru carucioare?

Locuiesc din 1995,la parterul unui bloc.Am preluat cheia de la uscatorul de la parter,de la inginerul care ne-a facut predarea apartamentelor.Mi-a spus sa-i fac o copie si vecinei mele,dar ca avem dreptul sa uscam rufe si pe balcoanele de la etaje.Noi ne-am inteles cu vecinii,ca nu mergem cu ligheanul cu rufe la etajele superioare si nici ei nu vor usca rufe la uscatorul de la parter.22 de ani mai tarziu,vine un tinerel,care are un copil si ne-a spus ca el vrea sa-si bage caruciorul in uscator,ACUM,iar mai tarziu biclete si ce o mai fi.In cazul asta poate sa-i cumpere si motoreta copilului si o sa vrea sa o parcheze in uscator.Mentionez ca are un balcon foarte mare la etajul unde locuieste ,dar din comoditate nu vrea sa si-l "parcheze"acolo. Este de un tupeu nesimtit,avand pretentia sa imi dau rufele de o parte ca sa-si puna caruciorul.Noi nu avem nimic in uscator decat sarmele pentru rufe,am schimbat usa uscatorului cu una metalica,am pus un geam din termopan si gratii la geam.Si eu as vrea sa gasesc asa conditii si sa-mi depozitez ce ma taie capul. Nu am fost contra sa-si usuce rufe,vreun vecin,dar sa-mi aduca carucioare si biciclete....!?!? Ce-ar fi sa aduca toate 13 apartamentele,cati suntem pe scara?! Noi ce facem,levitam ca sa pot sa-mi intind rufele pe sarme sau sa ies sa le duc la vecini prin balcoanele personale?! A facut plangere la presedintele asociatiei,ca poate obtine acordul lui. In cazul asta,nu-mi ramane decat sa-i cer sa-mi faca balcon si mie si vecinei mele de la parter si nu un balcon,ci 2 asa cum au si ei.2 balcoane sau unul dupa cate camere au si-l au si pe cel de pe palier. UNDE MAI E DREPTATEA SI RESPECTUL???
Adriana Zuzu, utilizator
Concret care este intrebarea dv
uscatorul este parte comuna putand fu utilizat de catre toti proprietarii de pe scara respectiva sau cum se inteleg proprietarii intre ei
Pretentia "tinerelului" de a depozita bunuri personale in parte comuna de imobil nu are temei legal
Conform dispoztii in vigoare proprietarul nu are dreptul sa schimbe destinatia sau aspectul partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Multumesc pentru informatie.Eu si vecina mea,de la parter,nu am avut nimic altceva in uscatorul de rufe ,decat sarmele si o masuta foarte mica,pe care ne-am pus cosurile cu carlige si cosul cu rufe.Ca doar nu puneam cosul pe jos. Dar se insista pe langa presedintele de asociatie,ca acest vecin mutat de 3 ani in bloc,sa-si depoziteze carucioarele-ca nu are doar unul-si mai tarziu bicicleta,ca ASA VREA EL!!!Dar ce m-a intrigat cel mai tare,ca l-am invitat sa vada ca nu tinem nimic in uscator decat rufe.Eu am si copiii care fac sport si spal zilnic. Mi-a dat cu tupeu lenjeria deoparte si ne-a zis:"aici imi pun eu caruciorul"!! Deci este si nesimtit.Se duce cu "milogeala",la vecini pe scara,sa ia semnatura ca ei sunt de acord sa-si bage el caruciorul in uscator. Precizez ca au ditamai balcoanele pe fiecare palier. Ar putea sa-si scoata toate mizeriile de pe balcon si sa si-l amenajeze.Dar CINE SA LE FACA PE ASTEA?! Noi,cei de la parter?! Multumesc