Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare NIR/Fisa de magazie?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare NIR/Fisa de magazie?

Ca si PFA ma ocup cu achizitionarea si desfacerea en-gross de produse nealimentare.Doresc sa stiu daca,ca urmare a achizitiei de produse in baza unei facturi,am obligatia legala sa completez NIR,respectiv fisa de magazie?Am obligatia sa efectuez inventarierea stocului,la sfirsitul anului ca si in cazul unei societati?
Multumesc pentru raspunsuri!
imamco a scris:
Ca si PFA ma ocup cu achizitionarea si desfacerea en-gross de produse nealimentare.
Doresc sa stiu daca,ca urmare a achizitiei de produse in baza unei facturi,am obligatia legala sa completez NIR, respectiv fisa de magazie?
Am obligatia sa efectuez inventarierea stocului,la sfirsitul anului ca si in cazul unei societati?

Buna ziua,
Sunteti un bun cunoscator al prevederilor legale.
DA la toate intrebarile Dvs.
Legea Contabilitatii va obliga la toate cele enumerate.
Cu stima,
Sa inteleg ca deasemenea in cazul meu:
Daca am achizitionat piese, consumabile pentru autovehicul in baza contractului de comodat pentru acea masina, pentru facturile care cuprind piesele si consumabilele facturate de furnizorul respectiv trebuie sa intocmesc NIR-ul si se le dau in consum?

Multumesc anticipat.
argasman a scris:
Sa inteleg ca deasemenea in cazul meu:
Daca am achizitionat piese, consumabile pentru autovehicul in baza contractului de comodat pentru acea masina, pentru facturile care cuprind piesele si consumabilele facturate de furnizorul respectiv trebuie sa intocmesc NIR-ul si se le dau in consum?

Buna ziua
DA. Asa ar fi corect.
Multumesc pentru raspuns!