avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Completare NIR/Fisa de magazie?
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Completare NIR/Fisa de magazie?

Ca si PFA ma ocup cu achizitionarea si desfacerea en-gross de produse nealimentare.Doresc sa stiu daca,ca urmare a achizitiei de produse in baza unei facturi,am obligatia legala sa completez NIR,respectiv fisa de magazie?Am obligatia sa efectuez inventarierea stocului,la sfirsitul anului ca si in cazul unei societati?
Multumesc pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: imamco , utilizator 21:00, 8 Noiembrie 2009
imamco a scris:
Ca si PFA ma ocup cu achizitionarea si desfacerea en-gross de produse nealimentare.
Doresc sa stiu daca,ca urmare a achizitiei de produse in baza unei facturi,am obligatia legala sa completez NIR, respectiv fisa de magazie?
Am obligatia sa efectuez inventarierea stocului,la sfirsitul anului ca si in cazul unei societati?

Buna ziua,
Sunteti un bun cunoscator al prevederilor legale.
DA la toate intrebarile Dvs.
Legea Contabilitatii va obliga la toate cele enumerate.
Cu stima,
Sa inteleg ca deasemenea in cazul meu:
Daca am achizitionat piese, consumabile pentru autovehicul in baza contractului de comodat pentru acea masina, pentru facturile care cuprind piesele si consumabilele facturate de furnizorul respectiv trebuie sa intocmesc NIR-ul si se le dau in consum?

Multumesc anticipat.
argasman a scris:
Sa inteleg ca deasemenea in cazul meu:
Daca am achizitionat piese, consumabile pentru autovehicul in baza contractului de comodat pentru acea masina, pentru facturile care cuprind piesele si consumabilele facturate de furnizorul respectiv trebuie sa intocmesc NIR-ul si se le dau in consum?

Buna ziua
DA. Asa ar fi corect.
Multumesc pentru raspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Factura si casa de marcat fiscala letitias letitias Am o firma en gross.As dori sa stiu daca in acelasi spatiu cu marfa am voie sa lucrez cu facturi si cu casa fiscala pentru vanzari en gross si en ... (vezi toată discuția)
Contabilitate primara alina240 alina240 Buna ziua Detin o mica firma de prestari servicii. Deocamdata nu am stoc de marfa sau materiale am doar cateva obiecte de inventar si un mijloc fix ( ... (vezi toată discuția)
Contabilitate salon coafura Ileana567 Ileana567 Va rog sa ma ajutati cu o monografie contabila pentru un salon de coafura(SRL).Trebuie NIR pentru materialele achizitionate? Va multumesc. (vezi toată discuția)