Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Apel în proces penal. Cum pot amâna cât mai mult ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Apel în proces penal. Cum pot amâna cât mai mult cauza?

Buna ziua, am fost condamnat de tribunal la o pedeapsa de 3 ani.cu executare si am declarat apel. Eu doresc sa aman cat mai mult cauza deoarece sunt in arest la domiciliu. Ma pot duce la primul termen cand o sa stabileasca curtea de apel fara avocat si sa cer amanarea cauzei deoare doresc un aparator ales?
Pot motiva apelul dupa primul termen adica dupa ce o sa mi angajez un avocat ales, sau trebuie obligatoriu sa motivez apelul inainte de primul termen? Va mulțumesc!
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
puteti in apel, la primul termen de judecata sa solicitati amanarea pentru lipsa de aparare, in vederea angajarii unui avocat.
Dar, apelul se motiveaza prin insasi cererea de apel,
Prevederile codului de procedura penala sunt stricte in acest sens:

Apelul
Art. 412

Declararea şi motivarea apelului

(1) Apelul se declară prin cerere scrisă, care trebuie să conţină următoarele:

a) numărul dosarului, data şi numărul sentinţei sau încheierii atacate;

b) denumirea instanţei care a pronunţat hotărârea atacată;

c) numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul, reşedinţa sau locuinţa, precum şi semnătura persoanei care declară apelul.

(2) Pentru persoana care nu poate să semneze, cererea va fi atestată de un grefier de la instanţa a cărei hotărâre se atacă sau de avocat.

(3) Cererea de apel nesemnată ori neatestată poate fi confirmată în instanţă de parte ori de reprezentantul ei la primul termen de judecată cu procedura legal îndeplinită.

(4) Apelul se motivează în scris, arătându-se motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază.

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.”, Avocat
Pai la mine a declarat apel aparatorul meu ales, dar nu a motivat apelul, apare si pe portal ca am declarat apel si a zis ca trebuie sa delibereze judecatorul care ne a condamnat , motivarea sentintei penale, care deocamdata nu am primit o.
Va mulțumesc pt raspuns!

Carmen Petrescu a scris:

Buna ziua,
puteti in apel, la primul termen de judecata sa solicitati amanarea pentru lipsa de aparare, in vederea angajarii unui avocat.
Dar, apelul se motiveaza prin insasi cererea de apel,
Prevederile codului de procedura penala sunt stricte in acest sens:

Apelul
Art. 412

Declararea şi motivarea apelului

(1) Apelul se declară prin cerere scrisă, care trebuie să conţină următoarele:

a) numărul dosarului, data şi numărul sentinţei sau încheierii atacate;

b) denumirea instanţei care a pronunţat hotărârea atacată;

c) numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul, reşedinţa sau locuinţa, precum şi semnătura persoanei care declară apelul.

(2) Pentru persoana care nu poate să semneze, cererea va fi atestată de un grefier de la instanţa a cărei hotărâre se atacă sau de avocat.

(3) Cererea de apel nesemnată ori neatestată poate fi confirmată în instanţă de parte ori de reprezentantul ei la primul termen de judecată cu procedura legal îndeplinită.

(4) Apelul se motivează în scris, arătându-se motivele de fapt şi de drept pe care se întemeiază.

Apelul se motiveaza exclusiv in scris, in fapt si in drept, neexistand posibilitatea motivarii orale a apelului in ziua judecatii asa cum era in vechea reglementare.
Totusi, legea nu prevede nicio sanctiune pentru nerespectarea acestei obligatii, instanta de apel fiind obligata ca, in afara temeiurilor invocate si cererile formulate de apelant, sa examineze cauza sub toate aspectele de fapt si de drept.
Motivarea prezinta importanta pentru determinarea limitelor apelului.
Limitarea trebuie sa fie explicita si sa rezulte din motivele de apel, altfel, se va considera atacat intreg dispozitivul.
E recomandat ca motivele de apel sa le depuneti inainte de primul termen de judecata stabilit in apel pentru ca judecatorul, procurorul si celelalte parti, sa aiba timp sa le studieze, nu este nicio problema si daca le depuneti chiar la termen, este posibil in cazul unui dosar complex sa fie amanata cauza pentru a se lua la cunostinta de motivele de apel.
Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan”, Avocat
Contractul cu aparatorul ales l am avut pana la prima condamnare nefiind inclus si apelul. Tot el mi a facut si apelul doar ca nu la motivat inca. Daca nu mai continui cu el si la primul termen la apel nu o sa fie motivat apelul meu si sa cer o amanare pt a mi angaja un aparator ales si abia cand imi angajez aparatorul sa motiveze apelul la acea amanare nu este posibil?
Va multumesc cu respect

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Apelul se motiveaza exclusiv in scris, in fapt si in drept, neexistand posibilitatea motivarii orale a apelului in ziua judecatii asa cum era in vechea reglementare.
Totusi, legea nu prevede nicio sanctiune pentru nerespectarea acestei obligatii, instanta de apel fiind obligata ca, in afara temeiurilor invocate si cererile formulate de apelant, sa examineze cauza sub toate aspectele de fapt si de drept.
Motivarea prezinta importanta pentru determinarea limitelor apelului.
Limitarea trebuie sa fie explicita si sa rezulte din motivele de apel, altfel, se va considera atacat intreg dispozitivul.
E recomandat ca motivele de apel sa le depuneti inainte de primul termen de judecata stabilit in apel pentru ca judecatorul, procurorul si celelalte parti, sa aiba timp sa le studieze, nu este nicio problema si daca le depuneti chiar la termen, este posibil in cazul unui dosar complex sa fie amanata cauza pentru a se lua la cunostinta de motivele de apel.

Fiind apelul dvs ar fi indicat sa va angajati avocat pana la termen si sa aveti motivat apelul.
Daca nu veti reusi, legea va confera dreptul sa solicitati amanarea cauzei pentru a va angaja aparator. Trebuie sa stiti ca aveti dreptul la un singur termen pentru angajarea unui avocat şi pentru pregătirea apărării.