Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Se poate amina primul termen la Ordonanta ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Se poate amina primul termen la Ordonanta prezidentiala?

As dori sa stiu daca e posibil sa amin primul termen in cazul unei ordonante prezidetiale pe motivul pregatirii si care este practica ,la fel ca in cazul unei cauze oarecare printr-o cerere?
Va multumesc anticipat?
carraro
Surprinzator, se poate amana, suspenda etc., ca in orice alta cauza. Doar ca ramane la aprecierea instantei daca hotaraste acest lucru, pt ca doar se "pipaie" fondul.
Si eu sunt de părere că se poate amana. Motivează această cerere pe faptul că doreşti să-ţi angajezi un apărător, sau poţi în acea zi angaja un apărător care să se prezinte în instanţă şi să solicite termen pentru pregătirea apărării
Da, puteti sa depuneti o cerere de amanare pentru angajare aparator.
Este riscant sa cereti amanare din acest motiv.In toate cazurile mele s-a respins cererea de amanare pe ordonanta presedintiala.
Incercati sa aveti un avocat care sa vina daca se va respinge cererea de amanare...
Il luati la amanari si daca se respinge cererea veti ramane la ordine astfel ca avocatul va avea timp sa ajunga.