Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspendare pe motive economice fără încetarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspendare pe motive economice fără încetarea activitati

Buna ziua!Am avut suspendare CIM din motive economice fără încetarea activitati,eu nu am fost înștiințare. Este normal asa?pe perioada suspendări nu mi-a fost plătite cotizațiile sociale?.
Pentru indemnizatia platita pe perioada in care salariatii au contractele individuale de munca suspendate pentru somaj tehnic se calculeaza, retin si vireaza toate contributiile sociale aferente veniturilor salariale cu exceptia contributiilor la sistemul asigurarilor pentru somaj (pana la 01.01.2018).

In mod normal, decizia de suepndare a c.i.m. trebuia comunicat si salariatului.
Multumesc!Exista o lege care îl obligă să instiiteze angajatul?
Codul Muncii nu face o astfel de precizare.