Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Expertiza INML
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Expertiza INML

Am facut o expertiza psihiatrica la cerere la INML Mina Minovici,intrucat am permisul de conducere retras pe motive medicale.Rezultatul si concluziile acestei expertize au fost comunicate serviciului circulatie rutiera.Cand am solicitat sa intru si eu in posesia unei copii de pe acest raport,am fost refuzat de catre ambele institutii.Care este procedura legala prin care pot totusi intra in posesia acestui raport si cui ar trebui sa ma adresez?
In conditiile in care dvs. ati solicitat si platit expertiza medicala psihiatrica, solicitati in scris la INML, cu nr. de inregistrare/ data, documentul care atesta efectuarea serviciului pe care l-ati platit, in speta raportul de expertiza.
Buna! Ce presupune aceasta expertiza?
Prin expertiza INML se raspunde la obiectivele fixate de catre organul judiciar (instanta de judecata, procuror, politist judiciar) care a dispus efectuarea expetizei medico-legale.
Stimate domn Popa,

Timpi de așeptare știu că pot varia semnificativ, însă din experiența dvs, cât durează până la ieșirea raportului psihiatric pentru o persoană decedată?
Un prim pas care trebuie avut in vedere este plata onorariului. INC nu ia in seama o desemnare decat dupa ce s-au virat banii ceruti pentru efectuarea expertizei.
Daca persoana a decedat, pe ce urmeaza a se baza raportul psihiatric. Exista date anterioare ?
Timpul de emitere raport poate fi de cateva luni.