Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... pot primi somaj
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

pot primi somaj

sunt in concediu crestere copil dar trebuie sa incep serviciu firma la care am lucrat a dat faliment pot primi somaj si care este suma
Da, sigur ca veti primi somaj.
La incetarea concediului platit pentru cresterea copilului pana la implinirea varstei de 2 ani beneficiaza de indemnizatia de somaj, in conditiile legii, daca nu a mai fost posibila reluarea activitatii din cauza incetarii definitive a activitatii angajatorului.
1. De ce nu ramaneti in continuare in CCC pana face copilul 2 ani?
2. Dupa aceea luati legatura cu lichidatorul judiciar care va inceteaza CIM si apoi intrati in somaj.