Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare temporara pentru boala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare temporara pentru boala

Puteti,va rog, sa-mi spuneti daca in cazul pensionarii temporare pentru boala raportul de serviciu al functionarului public se poate suspenda si in ce baza?Multumesc
Iata ce spune Codul muncii:

Art. 56. - Contractul individual de munca inceteaza de drept:

d) la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta, pensionare anticipata, pensionare anticipata partiala sau pensionare pentru invaliditate a salariatului, potrivit legii;
Nu exista pensionare temporara de invaliditate. Va rog sa precizati la ce va referiti. Pensionarea este motiv de incetare de drept a raporturilor de serviciu ale functionarului public, conform art. 98, alin. (1), lit. d) din Legea nr. 188/1999.

ART. 98
(1) Raportul de serviciu încetează de drept:
d) la data îndeplinirii cumulative a condiţiilor de vârstă standard şi a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, după caz, la data comunicării deciziei de pensionare pentru limită de vârstă, pensionare anticipată, pensionare anticipată parţială ori invaliditate a funcţionarului public, potrivit legii.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea