avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA ul plătit se poate recupera in lunile urmatoare?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA ul plătit se poate recupera in lunile urmatoare?

Buna ziua.Cum se procedează în cazul in care eu până în luna aprilie nu încasez bani pentru facturile emise anul trecut cu tva la incasare dar pana in luna asta am cheltuieli care depășesc veniturile?mentionez ca sunt plătitor de tva la 30 de zile si am platit TVA la stat. cum pot recupera(deduce)TVA ul platit din tva ul aferent care îl încasez in luna aprilie?
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 23:41, 1 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca pana acum TVA platit furnizorilor este mai mare decat TVA incasat de la clienti, acest lucru este consemnat in decontul depus la ANAF iar in luna aprilie, din TVA inacasat de la clienti scadeti TVA care mai era de recuperat si platiti statului doar diferenta.
Asta si in cazul in care sunt plătitor de Tva la 30 de zile?

Iulian Manea a scris:

Daca pana acum TVA platit furnizorilor este mai mare decat TVA incasat de la clienti, acest lucru este consemnat in decontul depus la ANAF iar in luna aprilie, din TVA inacasat de la clienti scadeti TVA care mai era de recuperat si platiti statului doar diferenta.

Regulile sunt aceleasi, indiferent ca D300 se depune lunar sau trimestrial.
Contabila spune că a plătit tva in lunile ianuarie și martie si acum cand incasam plățile de la clienti nu poate deduce acel tva.problema e ca in lunile ianuarie-martie cheltuielile au fost mai mari decat încasările de la clienti.Imi puteti spune cum trebuie procedat si care este articolul din lege care reglementează chestia aceasta?Multumesc

Iulian Manea a scris:

Regulile sunt aceleasi, indiferent ca D300 se depune lunar sau trimestrial.

Contabila a zis bine, nu il deduce, dar in fisa platitorului de la ANAF apare o suma platita in plus iar aceasta se va compensa cu ce veti avea de plata in viitor.

E acelasi lucru, doar ca nu apare in decontul de TVA.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tva la incasare frezii frezii Buna ziua,am un srl care a intrat fortat la tva la incasare,fortat la impozit pe venit(sub 65000),mai precis un magazin mic cu amanuntul.Nu emit facturi,doar ... (vezi toată discuția)
Plata tva richy richy Buna ziua, Mi-am deschis un pfa in ianuarie 2010 sistem real platitor de TVA si am unele nelamuriri. Am incasat pana in luna aprilie 3000 RON din care ... (vezi toată discuția)
Este necesară declaratia 390 dacă am primit plăți intracomunitare? Petrovic Petrovic Știu că 390 e necesară pentru lunile în care am făcut achiziții intracomunitare. Dacă am primit plată de la client din UE, sunt obligat să fac ... (vezi toată discuția)