Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... declaratie notar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

declaratie notar

Buna ziua. Notarul poate autentifica o declaratie pe proprie raspundere ca sunt unicul fiul al mamei mele? Declaratia nu o folosesc in tara, nu pentru dezbaterea unei nosteniri in tara, ci intr-o tara non comunitatea europeana. Multumesc
Da, notarul public poate autentifica o asemenea declaratie. Dupa autentificare, cel mai probabil va trebui sa si apostilati declaratia.
Depinde cum e formulata declaratia si la ce ii foloseste.... Adica in principiu se poate dar depinde de situatie so formuare precum si unde o sa o foloseasca si in ce temei .
In Romania nu se dau astfel de declaratii.
Multumesc.