Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... SSM pentru agent de munca temporara
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

SSM pentru agent de munca temporara

Daca un salariat temporar pus la dispozitia unui utilizator de catre un agent de munca temporara, sufera un accident de munca la utilizator , cine cerceteaza accidentul de munca, tinand cont ca utilizatorul este cel care raspunde de supravegherea, controlul , asigurarea EIP si a echipamentelor de munca si de instruirea de ssm a salariatului temporar
Va multumesc anticipat !
Elena 47, utilizator
Cercetarea evenimentului produs se efectueaza de catre o comisie numita prin decizia utilizatorului salariatului temporar.
ART. 116 din NM aplicare a Leg. 319/2006 aprobate prin HG 1425/2006 cu modificari si completari.
(1) Cercetarea evenimentelor care produc incapacitate temporară de muncă se efectuează de către angajatorul la care s-a produs evenimentul.
(1^1) Fac excepţie de la prevederile alin. (1) cazurile în care lucrătorii au suferit o invaliditate evidentă, cazurile în care victimele sunt cetăţeni străini sau cazurile în care printre victime se află cetăţeni străini.
(1^2) În cazurile prevăzute la alin. (1^1) cercetarea se efectuează de către inspectoratul teritorial de muncă pe raza căruia s-a produs evenimentul.

Art. 98 din Legea nr. 53/2003, republicata Codul muncii
(1) Pe parcursul misiunii utilizatorul răspunde pentru asigurarea condiţiilor de muncă pentru salariatul temporar, în conformitate cu legislaţia în vigoare.
(2) Utilizatorul va notifica de îndată agentului de muncă temporară orice accident de muncă sau îmbolnăvire profesională de care a luat cunoştinţă şi a cărei victimă a fost un salariat temporar pus la dispoziţie de agentul de muncă temporară.
inspectorSSM, utilizator