Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept servitute
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept servitute

Mama are un teren impreuna cu sora sa(mostenit de la tatal lor), la care am facut separarea (fiecare cu parcela ei) si s-a stabilit drumul de acces intre cele 2 parcele cu o latime de 9 m, adica 4,5 m/fiecare. Specific ca avem toate actele necesare.
Mama a vindut o parcela acum 8 ani, iar in contractul de V-C, cumparatorul are drept de servitude de trecere si auto (terenul are lungimea de 10 m la drumul de acces). Cumparatorul doreste sa bage gaze si are nevoie de mama+matusa sa ii semneze un acord. Noi dorim sa ii vindem partea sa din drum, adica 10x4,5=45 m, ca sa nu mai fie nevoie de fiecare data sa mergem sa semnam, iar el sa faca ce vrea pe terenul lui(ma refer la utilitati). Cum se procedeaza? Este nevoie de cadastru pentru a se vinde drumul aferent terenului respectiv, sau e suficient un act la notar care sa stipuleze acest lucru? Putem sa vindem aceasta suprafata din drum, astfel incit sa ne putem scadea si noi cu impozitul la Primarie?
Pentru a putea face vanzarea este necesar ca din parcela existenta, pe care trece calea de acces, sa creeati doua parcele distincte. Pentru asta trebuie intocmita de catre un expert cadastral autorizat o documentatie de dezmembrare iar apoi trebuie incheiat la un notar public un act de dezmembrare.
Deci sa inteleg ca si cota aferenta din drum are acelasi regim ca orice teren(ma refer la cadastru, intabulare, CF)?! Inseamna ca si pretul este acelasi ca la teren.
In mare, procedura de urmat pentru dezmembrarea si vanzarea unei bucati dintr-un teren este aceeasi indiferent de categoria de folosinta. Pretul il stabiliti de comun acord cu cumparatorul.
Multumesc.