avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 728 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un apartament, dar nu am primit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un apartament, dar nu am primit certificatul energetic și am nevoie de el. Cine trebuia să mi-l dea: vânzătorul sau notarul?

Bunā ziua,asi vrea sa vā întreb,am cumpārat un apartament,înscrierea cu notarul public a fost încheiat succes,dar ám nevoie de certificatul energetic sí nu mi-a dat,nici notarul,nici persoana care a vândut locuinta.Ce pot fac?CE trebuie sā fac? Trebuie sā dea notarul sau vânzātorul?Sau nu trebuie?Vā rog sā-mi ajutati.Multumesc!!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 12:15, 3 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca l-ati cumparat acum in ultimul an, trebuia sa fi primit de la notar. Altfel nu trebuia sa se fi facut si semnat contractul de vanzare cumparare.
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2018
george-neagu, moderator
Certificatul de performanta energetica nu este un element capital al vanzarii. Desi legea 372/2005 spune ca este obligatorie prezentare acestuia, intrucat legea nu prevede si o sanctiune pentru neprezentare, cu acordul ambelor parti vanzarea se poate realiza si in lipsa certificatului energetic.
Daca doriti sa detineti acest act, puteti sa va adresati unui auditor energetic autorizat si sa il intocmiti dvs.
Costul nu ar trebui sa depaseasca 100-200 lei.
Aveti nevoie doar de documentatia cadastrala a imobilului.,
Ultima modificare: Vineri, 30 Martie 2018
MihailZC, utilizator
Multumesc rāspunsul!
La notar când a avut loc tranzacția, vânzătorul trebuia sa vi-l pună la dispoziție, dar este obligatoriu numai în cazul în care suprafata imobilului depaseste 50 mp, conform art.8 legea 372/2005
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
SosoS, utilizator
Condiția cu 50 mp e obligatorie la clădiri independente.
Pentru apartamente este obligatoriu indiferent de suprafață.

Alte discuții în legătură

Certificat energetic Maiuska Maiuska Buna ziua! Ieri am aflat ca la Programul Prima Casa trebuie sa ai si certificat energetic. Eu sunt cumparatorul. Vanzatorul cand a cumparat apartementul ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic Costin85 Costin85 Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament cu 2 camere ,iar timpul este prea scurt pentru vanzator, care locuieste in alta tara , iar concediul i se ... (vezi toată discuția)