Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat energetic

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament cu 2 camere ,iar timpul este prea scurt pentru vanzator, care locuieste in alta tara , iar concediul i se termina...
Este obligatoriu ca certificatul energetic sa fie la dosar? Daca ar conta...
blocul este din 1964.

Certificatul energetic este obligatoriu. Se poate realiza in 1-2 zile de catre o firma specializata.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Deci clar nu am timp :(
Conform Legii nr 372/2005, actul notarial de vanzare-cumparare a unei locuinte nu se poate incheia fara un certificat energetic, acest document fiind necesar deasemenea si pentru
inchirieri si receptia unei cladiri nou construite.
In cazul in care la intocmirea acestor contracte de vanzare-cumparare nu exista un certificat energetic, acestea sunt supuse nulitatii relative si pot fi atacate in instanta.
Daca exista interes se poate obtine certificatul in cateva ore
De regula notarii lucreaza cu auditori energetici atestati care pot realiza documentatia necesara intocmirii actului autentificat de vanzare cumparare bun imobil
Depinde de interesul partilor
In functie de auditorul energetic la care apelati, certificatul se poate realiza si in 10-15 minute.