avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat energetic
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat energetic

Buna ziua,
Doresc sa cumpar un apartament cu 2 camere ,iar timpul este prea scurt pentru vanzator, care locuieste in alta tara , iar concediul i se termina...
Este obligatoriu ca certificatul energetic sa fie la dosar? Daca ar conta...
blocul este din 1964.

Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 10:38, 20 Iunie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Certificatul energetic este obligatoriu. Se poate realiza in 1-2 zile de catre o firma specializata.
Va multumesc frumos pentru raspuns!
Deci clar nu am timp :(
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Conform Legii nr 372/2005, actul notarial de vanzare-cumparare a unei locuinte nu se poate incheia fara un certificat energetic, acest document fiind necesar deasemenea si pentru
inchirieri si receptia unei cladiri nou construite.
In cazul in care la intocmirea acestor contracte de vanzare-cumparare nu exista un certificat energetic, acestea sunt supuse nulitatii relative si pot fi atacate in instanta.
Daca exista interes se poate obtine certificatul in cateva ore
De regula notarii lucreaza cu auditori energetici atestati care pot realiza documentatia necesara intocmirii actului autentificat de vanzare cumparare bun imobil
Depinde de interesul partilor
In functie de auditorul energetic la care apelati, certificatul se poate realiza si in 10-15 minute.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Am cumpărat un apartament, dar nu am primit certificatul energetic și am nevoie de el. cine trebuia să mi-l dea: vânzătorul sau notarul? Erika_Erzsebet Erika_Erzsebet Bunā ziua,asi vrea sa vā întreb,am cumpārat un apartament,înscrierea cu notarul public a fost încheiat succes,dar ám nevoie de certificatul energetic ... (vezi toată discuția)
Lipsa certificat energetic la vanzare CatalinIonut1996 CatalinIonut1996 Buna ziua! Azi am cumparat o casa la tara cu suprafata la sol de 67 mp. In contractul de v- c se specifica ca imi asum toate riscurile nedetinerii ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic - obligatoriu sau nu prea ? tatutzul tatutzul bun gasit maine demarez procedurile de vanzare a apartamentului meu, si cautand documentatia necesara, am ajuns inevitabil la certificatul energetic ... ... (vezi toată discuția)