avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 209 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am cumpărat un apartament, dar nu am primit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am cumpărat un apartament, dar nu am primit certificatul energetic și am nevoie de el. Cine trebuia să mi-l dea: vânzătorul sau notarul?

Bunā ziua,asi vrea sa vā întreb,am cumpārat un apartament,înscrierea cu notarul public a fost încheiat succes,dar ám nevoie de certificatul energetic sí nu mi-a dat,nici notarul,nici persoana care a vândut locuinta.Ce pot fac?CE trebuie sā fac? Trebuie sā dea notarul sau vânzātorul?Sau nu trebuie?Vā rog sā-mi ajutati.Multumesc!!!
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Martie 2018
Manuela Rășină, administrator
Cel mai recent răspuns: MihailZC , utilizator 12:15, 3 Aprilie 2018
Certuficatul energetic este solicitat de primarie cand se face inscrierea la taxe si impozite.
In fapt, cele mai multe primarii din tara nu solicita asa ceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat energetic Maiuska Maiuska Buna ziua! Ieri am aflat ca la Programul Prima Casa trebuie sa ai si certificat energetic. Eu sunt cumparatorul. Vanzatorul cand a cumparat apartementul ... (vezi toată discuția)
Certificat energetic Costin85 Costin85 Buna ziua, Doresc sa cumpar un apartament cu 2 camere ,iar timpul este prea scurt pentru vanzator, care locuieste in alta tara , iar concediul i se ... (vezi toată discuția)