avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxe la vanzare masina (post repatriere)?
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxe la vanzare masina (post repatriere)?

Doresc sa cumpar o masina de la o persoana care a achizitionat-o din SUA.

Acesta nu a platit taxe vamale pentru ca a adus-o in tara pe motiv de repatriere (fiind scutit).

Am inteles ca daca o cumpar ar trebui sa platesc atat taxe vamale (10%) cat si TVA (19%) insa nu e clar la ce valoare (cea din facture din SUA) sau la cea din contractual de vanzare cumparare pe care ar trebui sa il intocmim.



E adevarat acest lucru (ca trebuie sa platesc taxe)? Daca da, la ce valoare ar trebui sa platesc?

Dar daca o doneaza?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Ctin80daniel , utilizator 22:43, 29 Decembrie 2022
Doar daca a inmatriculat-o de mai putin de un an.

apolodor1 a scris:

Doresc sa cumpar o masina de la o persoana care a achizitionat-o din SUA.

Acesta nu a platit taxe vamale pentru ca a adus-o in tara pe motiv de repatriere (fiind scutit).

Am inteles ca daca o cumpar ar trebui sa platesc atat taxe vamale (10%) cat si TVA (19%) insa nu e clar la ce valoare (cea din facture din SUA) sau la cea din contractual de vanzare cumparare pe care ar trebui sa il intocmim.



E adevarat acest lucru (ca trebuie sa platesc taxe)? Daca da, la ce valoare ar trebui sa platesc?

Dar daca o doneaza?

Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumparaturi pe ebay,shipping, taxe vamale, taxe postale, tva.... ContSters169673 ContSters169673 Am cumparat niste pandantive si cercei de argint si doua ceasuri de mana vechi, am platit valoarea lor 830 dolari + 70 dolari shipping + 33 taxa de paypal, ... (vezi toată discuția)
Inregistrare factura sua in contabilitate Grievous Grievous Buna ziua Ma aflu in urmatoarea situatie : Intreprindere familiala (neplatitor de TVA) doresc sa achizitionez anumite parti componente pentru ... (vezi toată discuția)
Tva masina noua (import/export) petre123 petre123 Buna ziua, Am posibilitatea sa cumpar din Germania 2 masini (noi) cu volan pe dreapta. Care este politica TVA-ului tinand cont ca eu cumpar acele masini ... (vezi toată discuția)