Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Taxe la vanzare masina (post repatriere)?
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Taxe la vanzare masina (post repatriere)?

Doresc sa cumpar o masina de la o persoana care a achizitionat-o din SUA.

Acesta nu a platit taxe vamale pentru ca a adus-o in tara pe motiv de repatriere (fiind scutit).

Am inteles ca daca o cumpar ar trebui sa platesc atat taxe vamale (10%) cat si TVA (19%) insa nu e clar la ce valoare (cea din facture din SUA) sau la cea din contractual de vanzare cumparare pe care ar trebui sa il intocmim.

E adevarat acest lucru (ca trebuie sa platesc taxe)? Daca da, la ce valoare ar trebui sa platesc?

Dar daca o doneaza?

Multumesc
Doar daca a inmatriculat-o de mai putin de un an.

apolodor1 a scris:

Doresc sa cumpar o masina de la o persoana care a achizitionat-o din SUA.

Acesta nu a platit taxe vamale pentru ca a adus-o in tara pe motiv de repatriere (fiind scutit).

Am inteles ca daca o cumpar ar trebui sa platesc atat taxe vamale (10%) cat si TVA (19%) insa nu e clar la ce valoare (cea din facture din SUA) sau la cea din contractual de vanzare cumparare pe care ar trebui sa il intocmim.

E adevarat acest lucru (ca trebuie sa platesc taxe)? Daca da, la ce valoare ar trebui sa platesc?

Dar daca o doneaza?

Multumesc