Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Tratament diferit aplicat clientilor
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Tratament diferit aplicat clientilor

Buna seara,

Este corect ca un profesionist să ceară unui client un pret mult mai mare decat cel stabilit pe piata in domeniu precum și decat cel oferit celorlalți clienti ai săi?
Este corect ca unor clienti să le ofere discounturi si alte facilitati si altora nu?
Poate fi considerată aceasta practica o discriminare ? Care este baza legală prin care acest comerciant poate fi incriminat.
Mentionez ca este vorba despre aceeași categorie de produse.
Consider că ar trebui să se aplice același tratament egal tuturor clienților.

Multumesc!
Nu exista baza legala de a incrimina comerciantul. Nu sunteti obligata sa cumparati de acolo in conditiile pietei libere. Daca nu exista un alt furnizor de produse / servicii similare pe piata s-ar putea vorbi de abuz de pozitie dominanta si ar fi de competenta consiliului concurentei. Am impresia ca nu ne incadram in cazul acesta.
Deci să înțeleg că este corect sa se aplice tratamente diferite clienților? Comerciantul in cauza nu este singurul furnizor pe piata....multumesc!
Este o practica comerciala care nu incalca legea. Am presupus ca va intereseaza daca este corect din punct de vedere legal, nu moral.
Singura obligativitate a lor este ca sa afiseze la loc vizibil acele conditii dupa care acorda o reducere sau alta, si atat.

Si mai exact care ar putea fi acele conditii?

Multumesc!

gi-jane2, moderator