Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Fonduri nerambursabile pentru construirea unui pod in ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Fonduri nerambursabile pentru construirea unui pod in jud. Arges

Buna ziua,
Exsista posibilitatea de obtinere a unor fonduri pentru constriurea unui pod ?
Si daca da, cum se procedeaza ?
Primaria localitatii promite in fiecare campanie electorala ca va construi podul, apoi brusc nu mai sunt fonduri.Astfel sunt izolate, mai multe familii. Traversarea raului Valsan in satul Badiceni , com Malureni, jud Arges facandu-se pe o punte ingusta care dupa fiecare ploaie / topirea zapezii, devine o adevarata aventura.Nici batranii ( majoritatea locuitorilor ) si nici copii nu pot traversa acel rau, care in conditii normale are un debit destul de mic.
Va rog, daca puteti sa sugerati o posibilitate de a rezolva aceasta situatie, venind astfel in ajutorul unei comunitati izolate .

Multumesc !
Se pot accesa fonduri europene....Insa pentru a le accesa trebuie ca Primaria sa angajeze specialisti .Sunt multe firme de consultanta ce va pot ajut si le gasiti pe net.Poate colegii stiu sa va indice mai mult...
Multumesc pentru raspuns si astept daca se poate detalii cum se pot accesa aceste fonduri, pentru a ajuta pe acei locuitori izolati.
@rolena

Ce va pot recomanda pentru consultare este: POR AXA PRIORITARA 2 - Îmbunătăţirea infrastructurii de transport regionale şi locale, masura 2.1 Reabilitarea şi modernizarea reţelei de drumuri judeţene, străzi urbane – inclusiv construcţia/reabilitarea şoselelor de centură.

Beneficiarii masurii sunt Autoritatile Publice Locale.
Printre activitatile eligibile se gaseste si : Construirea/ modernizarea/ reabilitarea de poduri şi podeţe;

Cateva aspecte de luat in calcul:

Durata maxima de implementare:
Durata de implementare a activităţilor proiectului nu depăşeşte data de 31.07.2015.
Cofinantare:
Beneficiarul trebuie sa asigure o contribuite proprie de minim 2 % din valoarea cheltuielilor eligibile
Limitele financiare prevazute pentru ca proiectul sa fie eligibil:
valoarea minima 3.000.000 RON (echivalentul a 1 mil euro);
valoarea maxima 134.000.000 RON (echivalentul a 40 mil euro)
Cheltuieli eligibile:
-Cheltuieli eligibile pentru obţinerea şi amenajarea terenului
-Cheltuieli eligibile pentru asigurarea utilităţilor
-Cheltuieli eligibile pentru proiectare şi asistenţă tehnică
-Cheltuieli eligibile pentru investiţie
-Alte cheltuieli eligibile:
-Organizare de şantier
-Comisioane, taxe, cote legale, costuri de finantare
-Cheltuieli diverse şi neprevăzute
-Alte imobilizari necorporale
-Cheltuieli eligibile aferente implementării proiectului
-Cheltuieli de audit
-Cheltuieli cu publicitatea
-Alte imobilizări necorporale

Cheltuieli neeligibile:
-taxa pe valoarea adăugată;
-dobânda şi alte comisioane aferente creditelor;
-cheltuielile colaterale care intervin într-un contract de leasing;
-dezafectarea centralelor nucleare;
-achiziţia de echipament second-hand;
-amenzi, penalităţi şi cheltuieli de judecată;
-operarea obiectivelor de investiţii
-contribuţia în natură

Agentia de dezvoltare regionala de care tine judetul dumneavoastra si unde puteti solicita informatii suplimentare:

Agentia pentru Dezvoltare Regionala Sud Muntenia (ADR Sud Muntenia)

Str. 1 Decembrie 1918 nr. 1, Calarasi, judet Calarasi, cod postal 910019
Telefon: 0242 331769
Fax: 0242 313167
E-mail: office@adrmuntenia.ro
Website: www.adrmuntenia.ro

De asemenea va recomand sa consultati pentru mai multe detalii ghidul solicitantului si restul anexelor de la adresa:
[ link extern ]

Pentru a cauta un consultant din judetul dumneavoastra, va recomand sa mergeti la pagina CONSULTANTI, selectati judetul dumneavoastra, dupa care selectati la profesie: Consultanti credite si finantari si dati cautare. Vi se va afisa o lista cu consultanti specializati din care puteti selecta.

Mult succes!
Newfield Consulting S.R.L., Consultant credite si finantari
laszlo.pacso - Multumesc !
Raspunsul dvs imi este de mare ajutor, fiind un punct de pornire in aceasta "lupta ".

Sper sa reusiti sa si castigati aceasta lupta.
Este o initiativa laudabila.
Daca va mai pot ajuta cu ceva nu ezitati sa-mi cereti.