avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 404 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Salariul brut
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Salariul brut

Incepand cu 01.01.2018 se platesc urmatoarele contributii:
Angajat: CAS 25%
CASS 10%
Impozit 10%
Angajator CAM 2,25%

Un salariat part-time 4h/zi plateste cas si cass la nivelul salariului brut (950 lei), diferenta pt salariul minim brut pe tara (1900lei) este platita de angajator.
Deasemenea impozitul se plateste la 950 lei?

CAM, pentru angajatori se plateste la 950 lei? (Nu are treaba cu Revisal)

Care este salariul brut care trebuie raportat in Revisal: 950 sau 1900 ?
Stiu ca Cas si Cass cade in sarcina angajatului, dar totusi el plateste cf 950 lei, iar angajatorul diferenta. Deci...

Va rog sa ma lamuriti in aceasta problema
In asteptarea raspunsului dvs urgent
Multumesc

Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 12:40, 1 Aprilie 2018
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In Revisal se trece 4 ore ,950 lei. Daca este pensionar limita de varsta sau daca este angajat in alta parte cu cel putin 4 ore, 950 lei, atunci plateste CAS CASS la 950 lei altfel la 1900 ( art 146 cod fiscal ).
Ultima modificare: Duminică, 1 Aprilie 2018
georgeiuly, utilizator
Daca am introdus deja in Revisal 1900 lei pana la data de 31.03.2018, mai pot modifica acum la 950 lei? Multumesc
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, prin corectie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozit pe venit andregh andregh BUna ziua, La o Asoc de Proprietari avem un angajat cu CIM , cu timp partial de munca avand fctia de fem de serviciu. Are functia de baza avand un salariu ... (vezi toată discuția)
Salariu minim elenabab elenabab Buna ziua, care este salariu minim pentru un CIM de munca part time, 4h? Multumesc frumos (vezi toată discuția)
Buna seara, daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ... mariustz mariustz Buna seara, Daca angajez pe cineva part time cu program 2 ore, ce taxe dau la stat si care este salariu minim ce trebui sa-l primeasca angajatul? Nu am ... (vezi toată discuția)