Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Duplicat CI auto
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Duplicat CI auto

Buna ziua
Am cumparat recent cu contract de vanzare cumparare de mana un auto inmatriculat in RO...ulterior perfectionarii tranzactiei trebuia sa primesc si CI auto(talonul l-am primit la achizitie) ,Ma anuntat ca nu mai gaseste cartea si poate sa-mi dea doar copie dupa carte,Vanzatorul nu este proprietarul in talon al masinii(a cumparat dar nu si nu a transcris masina pe el pe el).Proprietarul din talon plecat in Anglia,Acum urgent va trebuii sa fac ITP care expira curand si sa o transcriu,Dupa cate stiu la ITP este nevoie de cartea in original. Un sfat cum as putea rezolva duplicat carte.Va multumesc
Pentru realizare ITP este obligatoriu de prezentat CIV
Va confruntati cu situatie delicata in situatia in care nu detineti documente achizitie bun mobil direct cu proprietarul din CIV
Daca nu solutionati amiabil cu proprietarul din Anglia nu va ramane decat varianta actionarii in instanta a vanzatorului
Oricum veti intampina greutati la incheierea documentelor deoarece nici proprietarul nu mai poate sa va prezinte certificat fiscal,nici vanzatorul
Buna ziua. Referitor la discutia de acum 2 luni ,inmatriculare si certifcatul fiscal am intrebare.
Intre mine si proprietarul din acte au mai fost 2 cumparatori.Cel de la care am cumparat eu masina mi-a dat o copie a certificatului fiscal pe care pe care a primit-o in momentul cand a achizitionat el masina(de la cel care acizitionase masina de la propietar fara sa finalizeze nici unul transcrierile). Originalul l-a pierdut. Acum intrebarea: eu as putea sa inscriu masina pe numele meu folosindu-ma de copia acelui certificat fiscal (emis in 25 .07.2016) cu conditia platii penalizarilor ptr netranscrierea auto in termen legal?