Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Impozit profit
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Impozit profit

Dacă o societate comercială are la 31 decembrie un capital social mai mare de 45000 de lei si mai mult de doi angajati dar cifră de afaceri sub un milion de euro, Iar în anul 2017 a fost platitoare de impozit pe profit, trebuie să depună D700 pentru trecere la micro începând cu 1 ianuarie si ulterior cu 1 aprilie poate opta pentru trecerea din nou la impozitul pe profit?Sau ținând cont ca întrunește ambele condiții chiar de la 1 ianuarie poate rămâne la profit cu primul trimestru fără să mai treacă la micro?
Poate ramane cu impozit pe profit de la 01.01.2018 deoarece indeplineste conditiile de capital social si numar de salariati.