Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie Medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie Medicala

Daca un angajat are in cursul unui an mai mult de 90 de zile de concediu medical, cine are obligatia legala de a sesiza comisia medicala ? Managerul unitatii sau medicul responsabil cu medicina muncii din unitate? Sau cei din cadrul serviciului resurse umane ? Din luna mai m ziua 7 nu a mai venit pe la munca ! Concediu medical si odihna !

Va multumesc !
Matei Eugen Marius a scris:

Daca un angajat are in cursul unui an mai mult de 90 de zile de concediu medical, cine are obligatia legala de a sesiza comisia medicala ? Managerul unitatii sau medicul responsabil cu medicina muncii din unitate? Sau cei din cadrul serviciului resurse umane ? Din luna mai m ziua 7 nu a mai venit pe la munca ! Concediu medical si odihna !

Va multumesc !

Cel in cauza nu poate beneficia de mai mult de 93 de zile concediu medical pentru aceeasi boala. Nu va mai primi concediu medical de la nici un doctor, va intra la comisie datorita nr.mare de zile de c.m. daca isi doreste o pensionare pe caz de boala, nu este de datoria angajatorului.