avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 722 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Comisie Medicala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Comisie Medicala

Daca un angajat are in cursul unui an mai mult de 90 de zile de concediu medical, cine are obligatia legala de a sesiza comisia medicala ? Managerul unitatii sau medicul responsabil cu medicina muncii din unitate? Sau cei din cadrul serviciului resurse umane ? Din luna mai m ziua 7 nu a mai venit pe la munca ! Concediu medical si odihna !

Va multumesc !
Cel mai recent răspuns: Doina Elena , Consultant resurse umane 18:51, 26 Octombrie 2009
Matei Eugen Marius a scris:

Daca un angajat are in cursul unui an mai mult de 90 de zile de concediu medical, cine are obligatia legala de a sesiza comisia medicala ? Managerul unitatii sau medicul responsabil cu medicina muncii din unitate? Sau cei din cadrul serviciului resurse umane ? Din luna mai m ziua 7 nu a mai venit pe la munca ! Concediu medical si odihna !

Va multumesc !


Cel in cauza nu poate beneficia de mai mult de 93 de zile concediu medical pentru aceeasi boala. Nu va mai primi concediu medical de la nici un doctor, va intra la comisie datorita nr.mare de zile de c.m. daca isi doreste o pensionare pe caz de boala, nu este de datoria angajatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce fac dupa ce am totalizat 90 de zile de concediu medical ? ysmine ysmine Buna ziua, In urma unui accident vascular cerebral am totalizat 90 de zile de concediu medical, ce trebuie sa fac acum ? Intreb deoarece sunt nelamuriri de ... (vezi toată discuția)
Concediu fara plata lavinia_45 lavinia_45 Luna trecuta am depus o cerere pentru concediu fara plata-30 zile, motivul fiind unul bine intemeiat. Ma aflu sub tratament cu interferon si nu mi se mai poate ... (vezi toată discuția)
Concediul medical militari Jhonyx81 Jhonyx81 Buna ziua!!!pe 8 august am fost diagnosticat cu TBC pulmonar și din ce știu după 90 de zile de concediu medical trebuia să merg la comisia de expertiza ... (vezi toată discuția)