Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Conditii spatiu comercial
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Conditii spatiu comercial

Buna ziua! As dori sa infiintez o gelaterie in Bucuresti. Problema este ca oriunde am cautat pe internet (si aici includ si toate siteurile institutiilor gen ANSVSA, ITM, ONRC etc) nicaieri nu gasesc negru pe alb conditiile care trebuiesc indeplinite in mod clar. De exemplu , eu am dorit sa inchiriez un spatiu, dar agentul imobiliar m/a sfatuit sa nu o fac pana nu stiu clar ce conditii trebuiesc indeplinite de spatiul in care imi voi desfasura activitate. Si asta nu gasesc nicaieri sa imi zica clar ce conditii trebuie sa indeplineasca spatiul pentru asemenea activitate (cai acces, spatiu minim, guri aerisire etc.).
Un sfat m/ar ajuta enorm. Va rog mult sa incercati sa ma indrumati, sa imi spuneti clar unde trebuie sa merg si ce sa intreb.
Va multumesc anticipat!
O solutie ar putea fi sa va interesati la ministerul culturii sau direct la o galerie de arta similara cu cea pe care doriti sa o deschideti.
Vedeti si HG nr. 1.420 din 4 decembrie 2003
[ link extern ]
Bună ziua,

Dacă înțeleg eu corect, dumneavoastră doriți să vindeți înghețată!..
Aspectele pe care trebuie să le aveți în vedere în amenajarea spațiului sunt similare cu cele pentru restaurant, bistro, cofetărie, etc, deoarece toate sunt activități de alimentație publică.

Bineînțeles, fiecare spațiu are specificul lui, așa că vă sfătuiesc să apelați la consultanță specializată!

Găsiți informații utile aici: [ link extern ]
[ JuristFirme.ro ]

Despre consultanța sanitară veterinară privind amenajarea spațiului puteți afla mai multe aici: [ link extern ]
[ JuristFirme.ro ]

Iar despre relaţia cu DSVSA Bucureşti puteţi afla mai multe aici: [ link extern ]
[ JuristFirme.ro ]

Mai găsiți informații utile chiar aici, în forum: www.avocatnet.ro/forum/discu...

Succes!
Primoris SRL, Consilier juridic
Efectiv am citit galerie (n.r - de arta), motiv pentru care am dat raspunsul anterior. Nu am vrut sa creez vreo confuzie.
Va multumesc!