Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Preaviz concediere individuala conform art. 65, alin. ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Preaviz concediere individuala conform art. 65, alin. (1) Codul muncii

Sunt contabila la o firma, care nu are inspector de personal. Am salariati ce nu si.au efectuat concediul de odihna pe anul acesta respectiv cota de 18 zile aferente a 10 luni lucrate si cu data de 01.11.2009 trebuie sa le desfac cim cu art.65 alin.1 pentru somaj.trebuie sa le platesc c.o. si pot sa le dau preavizul cu data de 02.10.2009 avand in vedere ca luna oct. are 22 lucratoare. Seful spune ca in preaviz sa-i pun si in c.o.. Este corect? Eu stiu ca se plateste c.o. neefectuat si preavizul trebuie evidentiat in pontaj.

Sunt in criza de timp. Am nevoie urgenta de un raspuns ! Multumesc
1. In timpul preavizului se poate efectua si CO dar numai daca este de acord si salariatul.
2. In perioada de preaviz salariatii sunt pontati 8 ore si lucreaza numai 4 ore pe zi, pentru a-si cauta de lucru.
3. Va redau din CCMUNN pe anii 2007-2010:
ART.74. (2) In cazurile in care unitatea este obligata, potrivit legii, sa acorde un preaviz la desfacerea contractului de munca, durata preavizului va fi de 20 de zile lucratoare.
(3) In perioada preavizului, salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi. Orele absentate se pot acorda prin cumul, in conditiile stabilite de angajator.
ART.78. - (1) La incetarea contractului individual de munca din motive ce nu tin de persoana salariatului, angajatorii vor acorda acestuia o compensatie de cel putin un salariu lunar, in afara drepturilor cuvenite la zi.
(2) Prevederile alin. 1 sunt aplicabile atunci cand incetarea contractului individual de munca a intervenit ca urmare unor motive ce nu tin de persoana salariatului.
Salariatii au dreptul de a-si lua 4 ore libere pe zi pentru a-si cauta de lucru, insa acest lucru nu este si obligatoriu ... Ei pot lucra 8 ore/zi in perioada de preaviz fara nici o problema ...
Peruschi a scris:

Salariatii au dreptul de a-si lua 4 ore libere pe zi pentru a-si cauta de lucru, insa acest lucru nu este si obligatoriu ... Ei pot lucra 8 ore/zi in perioada de preaviz fara nici o problema ...

Este obligatoriu ca in perioada preavizului:
- salariatii au dreptul sa absenteze patru ore pe zi de la programul unitatii, pentru a-si cauta un loc de munca, fara ca aceasta sa afecteze salariul si celelalte drepturi.
Cititi CCMUNN valabil pentru anii 2007-2010 !!!!!
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
Eu stiu ca se plateste c.o. neefectuat si preavizul trebuie evidentiat in pontaj

Aveti dreptate. Nu va complicati inutil.
pneagu a scris:

Eu stiu ca se plateste c.o. neefectuat si preavizul trebuie evidentiat in pontaj

Aveti dreptate. Nu va complicati inutil.

Corect este ca in foaia de prezenta sa treceti cele 20 de zile calendaristice de preaviz, la orice control dovediti ca ati avut 20 de zile de prevaviz, in care salariati au lucrat 4 ore/zi, dar au fost platiti cu salariul aferent celor 8 ore/zi.
Concediul de odihna neefectuat, obligatoriu il compensati, pentru ca asa este legal si sa aveti rubrica separata in statul de salarii (asa reusiti sa dovediti corectitudinea faptelor).
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic