Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA cu norma de venit
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA cu norma de venit

Buna ziua.
Am găsit aproape tot ce trebuie despre obligațiile fiscale ale PFA-urilor,mai puțin despre PFA cu norma de venit. Caenul meu permite opțiunea pe norma de venit în judetul meu, la o valoare de 17400 lei. In ianuarie (înainte de răscoala fiscala),ca în fiecare an,am depus 600 optând sa mi se impute doar CASS,fiind și anul trecut la o normă de 15000.
Întrebarile mele sunt:
1.Mai trebuie sa completez 212?
2.Daca da,va trebui sa trec încasările de anul trecut,sau estimarea de anul acesta,sau va fi luată în calcul norma?
Vă întreb deoarece pentru anul trecut nu depășesc plafonul de 22800,dar pentru anul asta,da.Adica se va considera norma de venit sau suma reală care o voi incasa anul asta?
Menționez că nu am văzut cum arată formularul 212,iar pe SPV încă nu am primit răspuns la aceleași întrebări.
O sa depuneti si d212 dar nu se va mai compara cu realizatul din anul precedent ci doar cu norma de venit din anul curent. Aveti acolo in d212 de bifat ca sunteti impozitat pe norma de venit.
Atunci,trebuie să aștept până apare 212 pe SPV.Multumesc.
Buna ziua,
Ca PFA la norma de venit primeam decizie de impunere pana la sfarsitul lunii martie.
Anul acesta nu am primit-o inca si mi-e neclar ce impozite&contributii trebuie sa platesc si pana cand.

Stie cineva ceva?
Multumesc
rlutia66, utilizator
Va rog sa cititi in textul oug 18 din 2018 forma art 69.2 in care termenul de plata la impozitul pe venit este pana pe 15 martie anul urmator. Si in continuare restul textului pentru plata cotributiilor sociale. Mergeti si mai intrebati si la inspectorii fiscali de la finante de care apartineti.
Multumesc mult pentru indrumarea trimisa atat de repede.
Ma gandeam ca, totusi, poate cineva de aici a fost deja la fisc si a aflat ce si cum.

Cum ar fi faptul ca in articol scrie ca PFA cu norma de venit
au obligaţia stabilirii impozitului anual datorat, pe baza declaraţiei unice privind impozitul pe venit şi contribuţiile sociale datorate de persoanele fizice prin aplicarea cotei de 10% asupra normei anuale de venit ajustate, impozitul fiind final.

Din asta inteleg ca nu mai trebuie sa astept vreo decizie de impunere si in schimb trebuie sa imi fac singur socotelile. Daca da, cat sunt darile pe care le am de plata? Cum calculez? Impozit 10%, am inteles, dar sanatatea? pensiile? Le datorez pe amandoua

In al doilea rand sa inteleg ca nu mai pot sa platesc trimestrial ci o data pe an?
rlutia66, utilizator