Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Titlu de proprietate teren
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Titlu de proprietate teren

In anul 2007 am cumparat un teren in orasul Baicoi, jud. Prahova pe baza unui contract de vanzare-cumparare. Pe acest teren am construit o casa care este intabulata si are facut cadastrul. Am vrut sa o pun ca si garantie imobiliara la un credit bancar, iar juristul bancii imi cere titlul de proprietate al terenului care nu a fost emis niciodata, existand doar un certificat de mostenitor, un proces verbal de punere in posesie si o adeverinta. Care ar fi procedura si calea cea mai rapida de a obtine acest titlu de proprietate? Va multumesc!
E ciudat ca v-a cerut titlu de proprietate, avand in vedere ca aveti contract de vanzare valabil incheiat cu imobil intabulat, contractul tinand loc de titlu de proprietate in acest caz.

Extrasul de carte funciara impreuna cu contractul sunt deci dovada cea mai pertinenta ca sunteti proprietar pe imobil.

Totusi, din ce stiu si daca intr-adevar e nevoie de titlu, doar ca formalitate, primaria orasului este cea care emite titlul, in baza documentelor de mai sus. Deci cel mai probabil acolo veti putea rezolva si problema cu obtinerea titlului.
Este o aberatie a unor juristi angajati ai bancilor care solicita acte ale proprietarilor anteriori, desi exista act de proprietate valabil incheiat si intabulat in cartea funciara. Nu aveti cum sa obtineti un titlu de proprietate deoarece terenul nu se mai afla in proprietatea persoanei care ar fi fost indreptatite sa solicite emiterea titlului.
Ma refer la titlul de proprietate al terenului asa cum era la inceput. E vorba de 0,80 ha de teren care printr.un proces verbal de punere in posesie a fost impartit in mai multe parti, una dintre ele fiind terenul meu. Imi trebuie practic titlul de proprietate pe intreaga suprafata, pentru ca ma gandesc ca este imposibil sa se emita pe parcele, atata timp cat pe adeverinta de proprietate apare 0,80 ha, adica tot terenul.
Apoi, cred ca daca obtin titlul de proprietate in acest mod, imi va fi de folos. Nu? Pentru ca, dupa logica mea care nu e a unei persoane specializate in domeniu, nu se pot emite mai multe titluri de proprietate pentru fiecare parcela in parte.
Ba cam asa ar trebui emise. Oricum, e stupid sa va ceara acel titlu. Poate e la notarul la care s-a dezbatut mostenirea, poate a ramas la fostul proprietar...