avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 547 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bani de la stat ptr nou nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bani de la stat ptr nou nascuti

Buna ziua,
Am tot auzit ca statul ofera 2500 lei noilor parinti.
Nu stiu insa detalii iar informatiile citite si primite sunt diferite.
1-trebuie sa fii casatorit ptr a primi acesti bani?
2-trebuie sa fi din Bucuresti?
3- exista aceasta indemnizatie?

Multumesc anticipat,
Ioana
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 08:44, 7 Aprilie 2018
Acordarea unui stimulent financiar părinților nou-născuților în valoare de 2500 lei se face numai pentru fiecare nou născut de pe raza municipiului București.

Beneficiaza de stimulentul financiar părinţii care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
1. Cel puţin unul dintre părinţi să aibă domiciliul sau rezidenţa în municipiul Bucureşti;
2. Naşterea să fi fost înregistrată într-o maternitate de pe raza municpiului Bucureşti (publică sau privată).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cei 2500 de lei acordati de primăria bucurești! Viosiele Viosiele Buna sera!As vrea sa stiu daca pot primi cei 2500 lei oferiti de Primăria Bucuresti daca eu am buletinul făcut in Targoviste, iar concubinul meu are ... (vezi toată discuția)
Beneficii la nastere hybrid13 hybrid13 Buna ziua. Am auzit despre o lege conform careia mama beneficiaza de o \"prima\" din partea angajatorului la nastere. Mai este valabila? in ce conditii de ... (vezi toată discuția)
2500 lei pentru nastere danaianache danaianache Buna ziua, voiam sa va intreb daca acest proiect a fost aprobat, sau inca mai asteapa aprobabrea pentru a intra in vigoare ... (vezi toată discuția)