Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bani de la stat ptr nou nascuti
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bani de la stat ptr nou nascuti

Buna ziua,
Am tot auzit ca statul ofera 2500 lei noilor parinti.
Nu stiu insa detalii iar informatiile citite si primite sunt diferite.
1-trebuie sa fii casatorit ptr a primi acesti bani?
2-trebuie sa fi din Bucuresti?
3- exista aceasta indemnizatie?

Multumesc anticipat,
Ioana
Acordarea unui stimulent financiar părinților nou-născuților în valoare de 2500 lei se face numai pentru fiecare nou născut de pe raza municipiului București.

Beneficiaza de stimulentul financiar părinţii care îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
1. Cel puţin unul dintre părinţi să aibă domiciliul sau rezidenţa în municipiul Bucureşti;
2. Naşterea să fi fost înregistrată într-o maternitate de pe raza municpiului Bucureşti (publică sau privată).