Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune nedezbătută. Poate bunica să-mi facă un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune nedezbătută. Poate bunica să-mi facă un contract de vânzare-cumpărare cu clauză de întreținere și drept de habitație viageră pe cota ei?

Buna ziua!
Bunica mea in etate de 75 de ani, doreste sa-mi faca un contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si drept de habitatie viagera, pentru a avea grija atat de ea cat si de baiatul ei (unchiul meu) , care locuieste impreuna cu ea.
Baiatul ei (unchiul meu) este persoana cu handicap mintal are varsta de 45 de ani iar bunica mea este numita prin decizie judecatoreasca tutore.
Bunica mea doreste sa-mi faca acest contract dar are doar un certificat de mostenitor cu 1/4 din mostenire , restul 3/4 sunt impartite intre copii ei (aici este prinsa si mama mea)
In ce conditii bunica mea poate sa-mi faca acest contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere si habitatie viagera, atat timp cat nu este facut partajul succesoral?
Dezbaterea mostenirii dupa bunicul nostru a fost facuta acum 1 an, atat bunica mea, copii ei (inclusiv mama mea) locuiesc toti in aceiasi curte dar fiecare are corp de casa separat si sunt de acord ca bunica sa-mi lase mie corpul in care locuieste cu conditia sa am grija de ea si de baiatul ei bolnav.
Manuela Rășină, administrator
Bunica nu poate să vă transmită decât ceea ce are, adică 1/4.
Dacă doriți întregul imobil, trebuie să fie și ceilalți coproprietari de acord.
De asemenea, ar trebui să vă hotărâți fie in sensul vânzării fie in sensul întreținerii.
Ori achitați un pret, ori prestări întreținere. Sunt 2 tipuri de contracte diferite, cu obligații diferite.
In ceea ce ne priveste, nimeni nu este proprietar pe corpul de casa in care locuieste
am dezbatut deocamdata mostenirea fara a face si partajul succesoral.
Exista vreo posibilitate legala ca bunica mea sa-mi lase mie acel corp de casa
pentru a o intretine atat pe ea cat si pe unchiul meu fara ca ea si copii ei sa faca partajul succesoral?
Cum stiti care corp de casa reprezintă cei 1/4 ai bunicii, daca nu ati facut partajul?
Tocmai asta e si ideea....
Nu cumva bunica detine 1/2 din casa ce reprezinta partea ei si 1/4 din cealalta jumatate , respectiv mostenirea dupa sotul decedat?!
Nu, bunica detine conform certificatului de mostenitor, doar 1/4 din mostenire, restul de 3/4 apartine copiilor