Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In urma decesului tatălui a rezultat următoarea ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In urma decesului tatălui a rezultat următoarea împărţire ...

In urma decesului tatălui a rezultat următoarea împărţire a unicei proprietăţi 1 apartament cu3 camere : 10/16 Mama ( soţia defunctului ) şi c âte 3/16 pentru fiecare din cei doi copii .
Întrebare :
-este posibil ca mama să facă donaţie în timpul vieţii sau să lase moştenire către unul singur din cei doi copii toate cele 10/16 părţi (cota deţinută ]n prezent ) .
- cum mai poate să intre în posesia a 1/2 din moştenire ( în urma decesului mamei ) celălalt copil în cazul acesta ?
Mulţumesc
Cota de 10/16 include deja și jumătatea mamei.

10/16 (sau simplificat 5/8) se compun din:
1/4 din jumătatea tatălui, adică 1/8.
1/2, jumătatea de drept a mamei, dat fiind ca imobilul a fost bun comun.

1/8+ 1/2= 5/8.

Dvs, copiii ați moștenit 3/4 din jumătatea tatălui, adică 3/8.
Împărțit la 2, înseamnă 3/16 fiecare.

Notarul a adus fracțiile la acelasi numitor și a rescris cei 5/8 ai mamei, ca 10/16.
Da, mama poate instraina cota sa oricui dorește, printr-un contract.
Despre moștenire se vorbește abia după deces.
Mulţumesc pentru clarificări, dar nu am aflat de fapt ce se întâmplă ulterior la moştenire .
Întrebarea mea de fapt era următoarea :
Moştenirea după decesul mamei cum va fi făcută in cazul în care mama a înstrăinat partea sa de 10/16 către unul din cei 2 copii prin donaţie, contract sau testament?
Copilul defavorizat mai poate moşteni 1/2 din bunul comun sau rămâne cu cele 3/16 rezultate în urma decesului tatălui?
Donația este un contract.
Testamentul nu transmite proprietate. Este doar o dispoziție pentru cauza de moarte.

Dacă mama înstrăinează din timpul vieții cei 10/16, printr-un contract, cota respectiva nu va mai face obiectul moștenirii, pentru ca nu va mai exista în patrimoniul mamei, la data decesului.
Celalalt copil va rămâne doar cu 3/16 de la tata.
Mulţumesc pentru răspuns .
În ipoteza în care se încheie Contractul de care vorbiţi, prin care se transferă o cotă parte (sau în totalitate ) din cota deţinută de către un coproprietar către unul din ceilalţi coproprietari, contractul nu ar trebui sa fie semnat de fiecare dintre cei trei coproprietari ( mama si cei doi copii )?
Nu.
In urma dezbaterii succesiunii, fiecare mostenitor este proprietar exclusiv pe cota sa.
Oricare dintre dvs isi poate instraina cota mostenita fara acordul celorlalti, urmand ca dobanditorul sa ramana in indiviziune cu restul mostenitorilor.

Numai in situatia in care se transmite bunul in totalitatea sa, este necesar acordul tuturor.
raluk0207, utilizator