Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare Judecata
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare Judecata

La cat timp dupa prezentarea cererii de redactare a hotararii se elibereaza Hotararea din moment ce nu a fost redactata in termen de mai mult de 60 de zile de la pronuntare?
Buna ziua,
Nu este prevazut in legislatie un asemenea termen.
Puteti formula o cererea prin care solicitati urgentarea hotararii pt ca nu existta sancțiune pentru neredactare într-un termen scurt.
Termenul de redactare a hotararii este unul de recomndare,nu are sanctiune in caz de nerespectare.Adresati-va presedintelui instantei si CSM-Inspectia judiciara solicitand urgentarea redactarii.