avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Motivarea sentintei- in cat timp de la ultimul termen?

Exista vreun termen privind motivarea sentintei? In 22 iulie a fost ultimul termen iar de atunci nu am primit nici o instiintare iar pe site apare doar ”Admite in parte cererea formulata de catre reclamante in contradictoriu cu parata”.Concediile judecatorilor sa fie cauza?!:(
Cel mai recent răspuns: macmillan , utilizator 11:32, 31 Octombrie 2011
cam la o luna sau doua dupa iesirea in pronuntare vei primi hotararea.poti solicita de la registratura un certificat de solutie daca esti curios' in care parte 'a admis cererea.
Azi am fost la Judecatorie iar grefiera sefa s-a uitat pe un site si apare doar ca cererea a fost admisa in parte, fara detalii. In conditiile acestea cei de la regisratura au mai multe detalii?Certificatul de solutie se solicita in scris?

Moraras a scris:

cam la o luna sau doua dupa iesirea in pronuntare vei primi hotararea.poti solicita de la registratura un certificat de solutie daca esti curios' in care parte 'a admis cererea.


Da, pentru certificatul de grefa care sa cuprinda solutia pronuntata de catre instanta trebuie sa formulati o cerere in acest sens.
Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la data pronuntarii, iar dupa redactare acestea se comunica partilor.
Daca acest termen este depasit, aveti posibilitatea formularii unei cereri pentru urgentarea redactarii hotararii.
Verificati in prealabil la arhiva instantei daca hotararea nu este redactata iar daca aceasta nu a fost inca redactata, puteti formula o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa.
Pentru certificat de grefa aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 1.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei.
Va multumesc pentru raspuns.

simonette12 a scris:

Hotararile civile se redacteaza in 30 de zile de la data pronuntarii, iar dupa redactare acestea se comunica partilor.
Daca acest termen este depasit, aveti posibilitatea formularii unei cereri pentru urgentarea redactarii hotararii.
Verificati in prealabil la arhiva instantei daca hotararea nu este redactata iar daca aceasta nu a fost inca redactata, puteti formula o cerere pentru eliberarea unui certificat de grefa.
Pentru certificat de grefa aveti nevoie de :
-cerere adresata presedintelui instantei,
-taxa de timbru de 1.00 lei,
-timbru jud. de 0,15 lei.


Alte discuții în legătură

Lipsa comunicare hotarare proces TincaToniF90 TincaToniF90 Am dat in judecata fostul angajator , iar ultima infatisare la proces a fost in data de 17.01.2013 cand s-a dat si verdictul. Pe site la portal just imi apare ... (vezi toată discuția)
Sentinta de divort danza14us danza14us buna ziua, am si eu o intrebare despre o sentinta de divort. La judecatorie apar informatiile urmatoare Tip solutie: Admite cererea Solutia pe scurt: ... (vezi toată discuția)
Divort hotarare definitiva ? aura dana aura dana Sotia a castigat procesul de divort cu daune morale, la judecatorie din culpa exclusiva a sotului, dovedit cu martori. Sotul a facut recurs, iar la tribunal ... (vezi toată discuția)