Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... chemare in judecata
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

chemare in judecata

Suntem in situatia in care trebuie sa recuperam un debit restant de la un client. Acesta nu mai functioneaza, dar nu stiu daca s-a declansat procedura de insolventa in ceea ce-l priveste. Debitul este rezultatul unui contract, dar pentru ca exista posibilitatea de a fi in insolventa nu-l putem chema in judecata in temeiul OUG 119/2007. Ce alta solutie avem?
Multumesc frumos.
Incercati in baza OG nr 5/2001
In primul rand ar trebui sa specificati daca suma datorata este certa, adica rezulta clar din acte, fara a se pune-n discutie cuantumul creantei.
Este important de stiut si care este acesta.
Pentru a verifica daca s-a deschis procedura insolventei, consultati site-ul www.just.ro.
Dati click pe judetul unde-si are sediul debitoarea.
Competenta este a tribunalului.
Suma datorata rezulta clar din contract si din factura emisa. Cuantumul creantei este de 16.963,50 lei.
ContSters98540, utilizator
somatie de plata in baza OG 5/2001.
puteti foarte bine sa il chemati in judecata si in baza OUG 119/07. daca e in faliment nu il puteti chema in judecata pe nicio alta cale, trebuie sa va inscrieti la masa credala. daca nu e inca in faliment, puteti folosi orice cale procedurala (OUG119/07 - pe care o recomand - OG 5/01, calea dreptului comun).
aflati de pe portalul instantelor sau de pe site-ul recom.ro daca e in faliment si daca nu e uzati de orice actiune va convine mai mult.