Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Export trilateral ?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Export trilateral ?

Buna ziua,firma noastra produce talpi de incaltminte,si trebuie sa exportam unei firme din Germania care platste in euro.Dar livrarea talpilor o facem in Romania,la o alta firma ,care are in componenta aceasi persoana din Germania,si care produce pantofii ,care ulterior ii vinde in America,UE,.cum facem contractul ,in 3 ? sau intre noi si firma din Germania ,fara tva,cu livrare in Romania,la a 3 firma? E considerat export? facturam fara tva? se face contract trilateral?aveti model?Va multumesc anticipat.ptr raspuns.
george-neagu, moderator
Dvs faceti o livrare locala cu TVA deoarece marfa nu paraseste teritoriul tarii.Pentru a fi considerata o livrare intracomunitara(exportul este pentru tarile din afara comunitatii) trebuie ca marfa sa fie transportata dintr-un stat membru in alt stat membru.Nu am inteles din expunerea dvs. daca partenerul din Germania este inregistrat in scopuri de TVA in RO sau faceti o livrare in RO unei societati afiliate partenerului dvs. din Germania.
Cabinet Expert Contabil, Contabil