Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dovada schimbare data nasterii in certificatul de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dovada schimbare data nasterii in certificatul de nastere

Buna ziua.
Am observat ca data nasterii mele este trecuta gresit in certificatul de nastere, mai exact este trecuta 12.luna.1975 in loc de 21.luna.1975 asa ca am fost la starea civila sa fac rectificarea. Cei de acolo mi-au spus ca fara dovada nu se poate face schimbarea. Problema mea este nu nu pot sa aduc dovada de la spitalul Brancoveanu (locul nasterii) pentru ca a fost demolat intre timp. Ce fel de dovada as putea aduce ? Exista si posibilitatea cu martori ? Ce ma sfatuiti ?
Mersi.
Va adresati instantei de judecata si puteti folosi orice probe admise de legislatia in vigoare, inclusiv martori.
Este vorba de contencios administrativ ?
Avand in vedere ca nu solicit bani ci rectificare acte, taxa de timbru judiciar minima este tot de 20 RON ca si la procesele civile sau ma incadrez la alt tarif ?
Mersi.