Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Adresa cu rata inflatiei
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Adresa cu rata inflatiei

Buna ziua,
Daca un contract are clauza ca se modifica pretul cu rata inflatiei, adresa prin care informam clientul de modificarea pretului cu rata inflatiei trebuie sa poarte viza Control financiar preventiv propriu sau doar contractul si actul aditional poarta viza CFP?
Multumesc anticipat.
Depinde de marimea societatii, Daca este un SRL sau SA, daca este cu capital majoritar de stat sau nu, etc. In mod facil si normal daca un contract are clauza "se modifică pretul cu rata infatiei" inseamna ca in fiecare luna sau trimestru emiteti factura modificata cu rata inflatiei, fara nici o notificare sau alte "vize" de control.
Buna ziua, este vorba de o societate a primariei, SRL,cu capital de stat, care se autofinanteazaMultumesc frumos.