Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... extras de uz public al unui certificat de deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

extras de uz public al unui certificat de deces

Cum poate fi obtinuta o copie a unui certificat de deces (extras de uz public) dupa decesul unui uzufructuar viager, de catre donatar?
De la biroul de stare civila cu documente care demonstreaza calitatea. Presupun ca doriti sa radiati uzufructul din cartea funciara si nu aveti certificatul de deces.
Sau printr-un birou notarial care va solicita si va depune .
Da! Dorim radierea uzufructului si nu avem certificatul de deces, pe care am incercat sa-l obtinem de la starea civila, unde ni s-a recomandat sa apelam la un birou notarial. La doua birouri notariale ni s-a spus ca "se poate solicita doar pentru uz in cadrul biroului notarial"?? In acest caz, dupa radiere, mai putem schimba contractele la utilitati, fara certificatul de deces? E suficienta radierea si intrarea in posesia de fapt a proprietatii?

Va multumim mult pentru raspuns, dna Mihai!