Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CURSURI FORMARE PROFESIONALE - TAXA INSCRIERE ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CURSURI FORMARE PROFESIONALE - TAXA INSCRIERE -DECONTARE

Buna ziua!
Va rog frumos, daca se poate, spuneti-mi care sunt articolele de lege care reglementeaza decontarea taxei de inscriere la cursurile de perfectionare a cadrelor didactice din invatamantul preuniversitar.
Multumesc!
Legea 1/2011
art.104
.....
(2) Finanțarea de bază se asigură din bugetul de stat, din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată, prin bugetele locale, pentru următoarele articole de cheltuieli, în funcție de care se calculează costul standard per elev/preșcolar:
a) cheltuieli cu salariile, sporurile, indemnizațiile și alte drepturi salariale în bani, stabilite prin lege, precum și contribuțiile aferente acestora;
b) cheltuieli cu pregătirea profesională;
....

Vedeti si aceste discutii
[ link extern ]
art precizat nu evidentiaza obligativitatea decontarii, ci prevede sursa din care se pot deconta