Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Care este suma datorata?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Care este suma datorata?

Buna ziua,
Lucrez la o firma privata, sunt unicul angajat, avand salariul de 2000 Ron pe luna. Am lucrat in doua zile care au fost declarate sarbatori legale. In contractul de munca se mentioneaza urmatoarele:
„Punctul J alineatul 3. Orele suplimentare prestate in afara programului normal de lucru sau in zilele in care nu se lucreaza ori in zilele de sarbatori legae se compenseaza cu ore libere platite sau se platesc cu un spor la salariu, conform contractului colectiv de munca aplicabil sau Legii 53/2003-Codul muncii”

Ce inseamna spor 100% si ce suma ar trebui sa primesc pentru cele doua zile lucrate in zile de sarbatoare legala?
Care sunt cele doua zile in care ati lucrat ?
24 ianuarie — Ziua Unirii Principatelor Române
6 aprilie 2018 (vineri) Vinerea Mare
Pentru ianuarie ; trebuie sa primiti in plus inca 100 lei ...adica 2100 lei brut

Pentru aprilie : trebuie sa primiti in plus inca 105 lei... adica 2105 lei brut.