Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Angajari pe asociație
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Angajari pe asociație

Într-o asociație culturală activă din punct de vedere al anumitor proiecte și finanțări președintele beneficiază de angajare și salariu?
george-neagu, moderator
Daca pe acele proiecte se accepta decontari cheltuieli cu salariile.
Legea nici nu obliga nici nu interzice sa salarizezi membri ai asociatiei pentru activitatea depusa pe anumite proiecte, inclusiv cand sunt membri in Consiliul Director. Dar nu in calitatea lor de membri in CD sau in asociatie, ci ca salariati, deci vor face cumul de functii - una de membru in asociatie sau in CD, functie neremunerata, si functia remunerata, ca salariat... si masuri de evitat conflictele de interese... ex,. presedintele va fi controlat pt activitate remunerata pe proiect de alt membru CD si deciziile ref. la el se vor adopta de CD, nu de el, chiar daca pt alti salariati el decide ref. angajare, salariu, concediu, beneficii, sanctiuni etc.