Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri drepturi de autor
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri drepturi de autor

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
Pentru o persoana care obtine venituri din drepturi de autor ce varianta de colaborare ar fi de preferat: contrect de cesiune a drepturilor de autor, pfa sau pfi?
Daca aleg Pfa, ce obligatii am fata de stat ( declaratii, taxe si impozite, etc).
Pfa /Pfi-ul poate opta pentru sistem forfetar? Daca da, se va aplica aceeasi cota forfetara ca la contractul de drepturi de autor ( 40%)?
Multumesc anticipat!
Daca alegi contactul de cesiune, beneficiezi de deducerea de 40%.

Daca alegi PFA/PFI deduci cheltuielile efectuate in realitate.

Impozitarea e aceeași.

Decizia trebuie luata inaintea desfasurarii activitatii.