Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Legal, portile unui garaj trebuie sa se deschida in ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Legal, portile unui garaj trebuie sa se deschida in interior, sau se pot deschide si in exterior, pe trotuar

Am un garaj, intr-un cartier de blocuri si acum urmeaza sa se reasfalteze zona din fata acestuia.Pot fi obligata prin lege sa imi modific deschiderea usilor in interior, in situatia in care acum, usile se deschid in exteriorul sau.
Daca prin sistemul de deschidere actual ingreunati restrictionati utilizarea drumului public puteti fi obligata sa modificati deschiderea usilor de acces
Deschiderea portilor tine de normele PSI si se considera in sensul de evacuare a persoanelor spre cai de acces sigure, in caz de necesitate.
In cazul garajului dvs. deschiderea usilor poate fi numai spre exterior daca nu aveti o scara de acces interioara, frecventabila, care coboara de la parter in garaj.
Pentru iesirea din garaj in drumul public va fi necesara semnalizarea/ dirijarea soferului de catre o persoana, din exteriorul masinii/ a garajului.