avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 244 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune cu mama vitregă. Care sunt cotele ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune cu mama vitregă. Care sunt cotele moștenitorilor?

Bună. A murit socru care avea 3 copii (din prima căsnicie ) și nevasta care este mama vitregă a copiilor (nevastă din a doua căsnicie). Socru a dobândit în timpul vieții 2 apartamente (în perioada de timp când nu era căsătorit ) iar cu a doua nevastă un cont bancar (pe care ea e inputernicită el fiind titular). A lăsat și un testament notarial că toate bunurile să se inpart între copii. Specific că au conviețuit 8 ani înpreuna. Întrebarea mea ar fii ce cotă parte moștenește fiecare. Vă mulțumesc pentru răspunsuri!

Ultima modificare: Marți, 15 Mai 2018
Manuela Rășină, administrator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Chiar și dacă vorbim de bunuri proprii, soția supraviețuitoare are dreptul la 1/4 . Restul de 3/4 aparține copiilor.

În cazul bunurilor comune, soția va avea 5/8 (adică 1/4 din jumătatea sotului decedat = 1/8 + jumătatea ei de drept, in total 5/8).
Copiii vor avea 3/8.
raluk0207 nu înțeleg cum poate să devină mama vitregă moștenitor rezervatară și să poată moșteni din bunurile care sau dobândit înainte de căsătorie sau ce s-o moștenit. Uni zic că are dreptul la moștenire alți zic nu are. Nu mai știu ce să cred!
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca asa zice Codul civil
Art.972
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;

Din moștenire, deci legea nu distinge daca sunt bunuri proprii sau comune.
Din bunurile comune vorbim de un sfert din jumătatea sotului decedat, iar din bunurile proprii, are dreptul la un sfert.

Art. 1087
Moştenitorii rezervatari
Sunt moştenitori rezervatari soţul supravieţuitor, descendenţii şi ascendenţii privilegiaţi ai defunctului
raluk0207 mulțumesc pentru răspunsul explicită și pentru răbdarea acordată.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire dupa sotul decedat DoruD DoruD M-ar interesa daca sotia supravietuitoare mosteneste ceva din bunurile pe care sotul decedat le-a avut in momentul casatoriei. Mentionez ca sotul are o ... (vezi toată discuția)
Casa parintilor Ghinda02 Ghinda02 Daca apartamentul in care locuiesc este al parintilor mei, luat dupa Revolutie, pe numele amandorura voi mostenii vreun procentaj dupa moartea unuia din ... (vezi toată discuția)