Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Chitantier cu file lipsa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Chitantier cu file lipsa

Am cumparat un carnet de chitantier si cand l-am completat cu serie si numar, la final, am constatat ca lipsesc 3 file. (numerotarea trebuia sa fie de la 1-50, dar s-a terminat la 46). Cred ca a fost o eroare de tiparire. In acest caz ce trebuie facut (proces verbal....catre cine?). Urmatorul carnet care va avea aceeasi serie se va incepe cu numarul 47?
george-neagu, moderator
Da, se va incepe cu numarul 47.
Si catre contabilitate fac un proces verbal prin care le aduc la cunostinta ca sunt file lipsa? Altfel la un control cum se justifica acest carnet numerotat de la 1-46? Normal este de la 1-50. Nu vreau sa fiu raspunzatoare de filele lipsa, nefiind vina mea.