Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Prioritatea in intersecție
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Prioritatea in intersecție

Buna seara.Intr-o intersectie dirijată prin indicatoare are importanta categoria drumului , național sau judetean ? Politistul spune ca da. Îmi cer scuze.Am introdus in sectiunea gresită.
cristina muntean, utilizator
HG1391/2006
Art. 135. – Conducătorul de vehicul este obligat să acorde prioritate de trecere şi în
următoarele situaţii:
a) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum naţional venind de pe un drum judeţean, comunal sau local;
b) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum judeţean venind de pe un drum comunal sau local;
c) la intersecţia nedirijată atunci când pătrunde pe un drum comunal venind de pe un drum local

Altfel spus, intersectia dirijata stabileste exact prioritatea, in caz contrar nu ar avea sens sa fie dirijata.