Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... ce ajutor primesc persoanele purtatoare de hiv?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

ce ajutor primesc persoanele purtatoare de hiv?

Buna ziua..am aflat de curand ca sunt infectata cu virusul hiv..locuiesc in strainatate! As.vrea sa intreb daca e posibil ca in tara mea sa am vreun ajutor economic? Pensie..ajutor de hrana..tratament
Conform dispozitii in vigoare persoanele purtatoare de hiv/sida beneficiaza de indemnizatie lunara de hrana
Persoanele infectate cu HIV sau bolnave de SIDA beneficiază de protecţie socială, de tratament nediscriminatoriu în ceea ce priveşte dreptul la învăţătura, dreptul la munca şi protecţia socială a muncii şi la promovarea profesională, iar starea sănătăţii lor nu poate constitui criteriu de concediere.
Care sunt drepturile mele daca sunt seropozitiv si unde trebuie sa ma adresez
Legea nr.584/2002
art.3
Persoanele infectate cu HIV sau bolnave de SIDA beneficiază de protecţie socială, de tratament nediscriminatoriu în ceea ce priveşte dreptul la învăţătura, dreptul la munca şi protecţia socială a muncii şi la promovarea profesională, iar starea sănătăţii lor nu poate constitui criteriu de concediere.

Detalii
[ link extern ]