Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nulitate act de vinzare cumparare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nulitate act de vinzare cumparare

bunicul meu a cumparat o proprietate compusa din casa teren si dependinte in luna noiembrie 2008.Cntract de vinzare cumparare legalizat la notariat.in cursul anului 2009 a obtinut autorizatie de constructie si a mai ridicat 2nivele.In tot acest timp fostii proprietari au fost lasati sa locuiasca in casa facindu-se in acest sens uncontract de inchiriere.Acum in luna octombrie bunicul meu s-a trezit dat in judecata pentru constatarea nulitatii actului de vinzare cumparare invocindu-se ca vinzatorul nu a fost in deplinatatea facultatilor mintale la data semnarii contractului si ca bunicul meu ar fi un mare camatar.
aldo_nick a scris:

bunicul meu a cumparat o proprietate compusa din casa teren si dependinte in luna noiembrie 2008.Cntract de vinzare cumparare legalizat la notariat.in cursul anului 2009 a obtinut autorizatie de constructie si a mai ridicat 2nivele.In tot acest timp fostii proprietari au fost lasati sa locuiasca in casa facindu-se in acest sens uncontract de inchiriere.Acum in luna octombrie bunicul meu s-a trezit dat in judecata pentru constatarea nulitatii actului de vinzare cumparare invocindu-se ca vinzatorul nu a fost in deplinatatea facultatilor mintale la data semnarii contractului si ca bunicul meu ar fi un mare camatar.
Starea de sanatate a vanzatorului trebuie dovedita cu dosar medical si constatare de la Institutul de Medicina Legala.
de acord cu d-voastra dar actiunea se petrece in urma cu un an si vinzatorul s-a internat acum .
Internarea prezenta nu poate dovedi o sanatate precara (eventuala) de acum un an.
E vorba de data tranzactiei si data unei eventuale imbolnaviri ulterioare.
Oricum, in instanta trebuie o dovada solida ca la data tranzactiei vanzatorul nu avea discernamant. Plus ca tranzactia s-a facut si la notar. Or, nu vad un notar care sa legalizeze o tranzactie avand in fata un om lipsit de discernamant.
Asa....nu mai facem nicio tranzactie...ca o sa innebunim la anu'?
Lipsa discernamantului nu conduce la sanctiunea nulitatii absolute , ci la cea relativa.(invocata in termen de 3 ani de la cunostinta existentei faptului de a fi alterate capacitatile mentale ale unei parti contractante).

Iar daca acesta cauza a operat dupa incheierea actului , acesta nu poate fi desfiintat.

Cauzele de nulitate sunt anterioare, sau cel mult concomitente cu inchierea unui act juridic.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat